Definice impotenceImpotence, která se odbornÄ› nazývá erektilnà dysfunkce (ED), je neschopnost dosáhnout nebo udržet dostateÄné ztopoÅ™enà pohlavnÃho údu (erekci) potÅ™ebné pro pohlavnà styk, ejakulaci nebo obojÃ. Nejedná se o poruchu pohlavnÃho pudu nebo o neschopnost dosáhnout orgasmus. OdbornÄ› je impotence definována jako neschopnost udržet erekci dostateÄnou pro provedenà pohlavnÃho pÅ™i 25 % a vÃce pokusech. Podle odhadů odbornÃků, provedených na základÄ› této definice, se erektilnà dysfunkce vyskytuje u 10 až 20 milionů amerických mužů ve vÄ›ku 40 až 70 let. PÅ™i psychické impotenci může být muž schopen mÃt erekci v urÄité situaci, ale v jiné situaci opakovanÄ› selhává. Impotence, která trvá tÅ™i mÄ›sÃce a nenà podmÃnÄ›na jasnou stresujÃcà životnà události, léky, alkoholem nebo nemocÃ, signalizuje potÅ™ebu vyÅ¡etÅ™enà lékaÅ™em. Erektilnà dysfunkce může být známkou jiných probÃhajÃcÃch zdravotnÃch problémů. LéÄbu by Vám proto mÄ›l urÄit lékaÅ™ až na základÄ› peÄlivého vyÅ¡etÅ™enÃ. Velké množstvà alkoholu poÅ¡kozuje játra a dÃky tomu se testosteron ve VaÅ¡Ã krvi rychleji mÄ›nà v estrogen. 75 procent chronických alkoholiků trpà erektilnà dysfunkce. KromÄ› toho alkohol poÅ¡kozuje nervová zakonÄenà a zhorÅ¡uje vedenà vzruchu. Erektilnà dysfunkce může vznikat i jako nežádoucà úÄinek nÄ›kterých léků proti vysokému tlaku (antihypertenziv). LékaÅ™ má v takových pÅ™Ãpadech možnost pÅ™edepsat jiný lék, který je stejnÄ› úÄinný, ale na erekci nemá vliv. Nevyvážená strava s vysokým obsahem živoÄiÅ¡ných tuků a naopak s nÃzkým obsahem vitaminů a vlákniny zvyÅ¡uje množstvà cholesterolu ve VaÅ¡Ã krvi a vede ke vzniku cévnÃch a srdeÄnÃch onemocnÄ›nÃ. Stres vyvolává v tÄ›le aktivaci obranných pochodů. Celý organismus se nastavà na to, aby byl schopen Äelit krizi. VÅ¡echno, co se v nÄ›m odehrává, je pravým opakem toho, co je tÅ™eba k erekci. Léky jsou nejrozÅ¡ÃÅ™enÄ›jÅ¡Ã a nejoblÃbenÄ›jÅ¡Ã léÄbou erektilnà dysfunkce. Ve vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů jde o tablety polykané ústy (perorálnÄ›). PÅ™ed použitÃm každého preparátu si peÄlivÄ› proÄtÄ›te pÅ™Ãbalovou informaci. PÅ™ednostà léků vardenafil, tadalafil, sildenafil je velká úÄinnost a dÃky lokálnÃmu působenà také minimum nežádoucÃch úÄinků.
SubstituÄnà léÄba testosteronemAsi každý z nás by se chtÄ›l udržet v dobré formÄ› dlouhá léta. Podle poslednÃch vÄ›deckých výzkumů ale velké procento mužů ve vÄ›ku okolo 50 let (a nÄ›kdy i mnohem mladÅ¡Ãch) pociÅ¥uje snÞenà své fyzické Äi psychické kondice. Tento stav může být způsoben mimo jiné i snÞenÃm hladiny testosteronu v organismu. Hormonálnà zmÄ›ny souvisejÃcà s vÄ›kem jsou velice dobÅ™e popsány u žen a hormonálnà substituce v obdobà klimakteria je dnes téměř samozÅ™ejmostÃ. Také u mužů vÅ¡ak docházà ve vÄ›ku kolem 40-55 let k poklesu hormonálnà aktivity. Pro nÄ›které muže je toto obdobà (andropauza) spojeno s postupnou a nepÅ™Ãjemnou zmÄ›nou kvality života, poklesem jejich sexuality, nálady a energie. Testosteron ovlivňuje i Å™adu metabolických pochodů, jako je napÅ™Ãklad tvorba krevnÃch bunÄ›k v kostnà dÅ™eni, pÅ™estavba kostÃ, metabolismus lipidů, metabolismus sacharidů, funkce jater a růst prostaty. Andropauza je spojena s nÃzkými hladinami ("biologicky dostupného") testosteronu. SnÞenà hladiny biologicky dostupného testosteronu postihne každého muže, ale u nÄ›kterých mužů je pokles výraznÄ›jÅ¡Ã než u jiných. Tito muži mohou pak na sobÄ› pozorovat pÅ™Ãznaky andropauzy. PÅ™Ãznaky andropauzy mohou negativnÄ› ovlivnit kvalitu jejich života a mohou je vystavit dalÅ¡Ãm, dlouhodobým rizikům spojeným s nÃzkou hladinou testosteronu. Odhaduje se, že u 30 % padesátnÃků je pokles hladiny testosteronu již natolik výrazný, že může vyvolávat pÅ™Ãznaky andropauzy nebo může tyto muže vystavit riziku jejich vzniku. Mezi typické reakce na nÃzkou hladinu biologicky dostupného testosteronu patÅ™Ã:
- SnÞená sexuálnà žádostivost
- EmoÄnà a psychické zmÄ›ny a zmÄ›ny chovánÃ
- Úbytek svalové hmoty
- SnÞená svalová sÃla
- Zmnoženà tukové tkánÄ› v hornà a stÅ™ednà Äásti tÄ›la
PÅ™edstojná žlázaProstata, která je tvoÅ™ena buňkami hladkých svalů a žlázovou epiteliálnà tkánÃ, je obklopena pevným vazivovým pouzdrem. Prostatu postihujà nejÄastÄ›ji tÅ™i nemoci: benignà hyperplazie prostaty (BPH), prostatitida (akutnà nebo chronický zánÄ›t prostaty) a rakovina prostaty. Každá z nich postihuje prostatu jiným způsobem. Léky na prostatu lze v souÄasné dobÄ› rozdÄ›lit do nÄ›kolika skupin:
- alfa-blokátory
- fytoterapeutika
- blokátory 5-alfa-reduktázy
- léky snižujÃcà hladinu steroidnÃch hormonů

|